Scarborough Cricket Club Honour Boards

YEAR

PRESIDENT

SECRETARY

CAPTAIN

BEST BATSMEN

BEST BOWLER

NSMA Premiers

1947-48

 H. Mills 

 R. Annesley

 F. Bell

 F. Bell

 J. Buckenara

1948-49

 J. Watson

 R. Annesley

 F. Bell

 F. Bell

 J. Buckenara

1949-50

 J. Watson

 R. Annesley

 F. Bell

 F. Bell

 J. Buckenara

1950-51

 J. Watson

 R. Annesley

 F. Bell

 H. Cann

 J. Buckenara

1951-52

 J. Watson

 R. Annesley

 F. Bell

 J. Reid

 J. Buckenara

1952-53

 J. Watson

 R. Annesley

 F. Bell

 H. Cann

 H. Cann

1953-54

 J. Watson

 B. Colcutt

 H. Cann

 A. Sampson

 A. Sampson

1954-55

 R. Perry

 B. Colcutt

 B. Colcutt

 I. Longmore

 J. Buckenara

1955-56

 M. Chambers

 J. Marchant

 B. Colcutt

 J. Marchant

 J. Buckenara

1956-57

 M. Chambers

 D. Golding

 B. Colcutt

 E. Dickenson

 E. Dickenson

1957-58

 W. Allsopp

 H. Townsend

 W. Hinkley

 E. Dickenson

 H. Cann

1958-59

 W. Allsopp

 G. Bates

 H. Cann

 E. Dickenson

 R. Fletcher

1959-60

 W. Allsopp

 F. Aberle

 I. Longmore

 J.E. Hagdorn

 H. Cann

1960-61

 B. Colcutt

 W. Allsopp

 J. Buckenara

 R. Fletcher

 C. Connell

1961-62

 B. Colcutt

 W. Allsopp

 J. Buckenara

 E. Dickenson

 C. Connell

1962-63

 B. Davies

 G. Doig

 B. Davies

 F. Tulk

 C. Connell

1963-64

 L. Shand

 G. Doig

 R. Fletcher

 F. Tulk

 C. Connell

1964-65

 D. Compton

 G. Doig

 G. Kennaugh

 F. Tulk

 B. Cleeland

1965-66

 G. Kennaugh

 G. Doig

 G. Kennaugh

 R. Fletcher

 C. Connell

1966-67

 J. Beasley

 B. Milner

 C. Connell

 R. Gorton

 M. Malone

1967-68

 D. Carlton

 C. French

 D. Woodhead

 D. Woodhead

 M. Malone

WACA 
1st Grade

1968-69

 R.W. Bullied

 K. O'Brien

 D. Woodhead 
 - L. Bedford

 D. Chadwick

 M. Malone

1969-70

 R.W. Bullied

 B. Cleeland

 L. Bedford

 L. Bedford

 M. Malone

1970-71

 R.W. Bullied

 B. Cleeland

 D. Chadwick

 W. Martin

 J.B. Gannon

1971-72

 M. Black

 B. Cleeland

 P. Burke

 R. Langer

 J.B. Gannon

1972-73

 M. Black

 S. Taylor

 D. Chadwick

 W. Martin

 G. Watson

1973-74

 D. Pike

 G. Doig

 D. Chadwick

 R. Langer

 M. Malone

1974-75

 D. Pike

 G. Doig

 D. Chadwick

 R. Langer

 J.B. Gannon

1975-76

 P. Wearne

 V. Quayle

 D. Chadwick

 D. Chadwick

 T. Hogan

Premiers

1976-77

 P. Wearne

 V. Quayle

 D. Chadwick

 T. Chappell

 J.B. Gannon

1977-78

 P. Collins

 R. Skeggs

 D. Chadwick

 G. Shipperd

 R. Halliday

1978-79

 P. Collins

 R. Skeggs

 D. Chadwick

 D. Chadwick

 T. Hogan

1979-80

 R. Gepp

 R. Skeggs

 D. Chadwick

 R. Langer

 M. Malone

1980-81

 R. Gepp

 R. Skeggs

 R. Langer

 G. Shipperd

 T. Hogan

1981-82

 R. Gepp

 R. Skeggs

 R. Langer

 N. Holder

 T. Hogan

1982-83

 G. Doig

 P. Henry

 G. Shipperd

 R. Langer

 T. Gepp

1983-84

 R. McBain

 P. Henry

 G. Shipperd

 D. Ramshaw

 P. Tucker

1984-85

 R. McBain

 M. Jose

 G. Shipperd

 N. Holder

 D. Lawrence

1985-86

 G. Bunney

 M. Jose

 J. Heron

 J. Heron

 P. Clement

1986-87

 G. Bunney

 I. Cavanagh

 J. Heron - 
 D. Tomlin

 D. Ramshaw

 O. Schlegl

1987-88

 G. Bunney

 I. Cavanagh

 D. Tomlin

 G. Shipperd

 D. Lillee

1988-89

 J. McQuade

 K. Purnell

 D. Tomlin

 P. Henderson

 D. Capel

1989-90

 J. McQuade

 K. Purnell

 P. Henderson

 P. Henderson

 O. Schlegl

1990-91

 J. McQuade

 K. Purnell

 P. Henderson

 P. Gardiner

 P. Henderson

Premiers

1991-92

 J. McQuade

 Mrs A. Carvalho

 P. Henderson

 J.L. Langer

 T. Hogan

1992-93

 J. McQuade

 Mrs G. Harvey

 P. Henderson

 D. Holder

 T. Hogan

1993-94

 P. Wearne

 M. Thorpe

 T. Hogan

 I. Philip

 T. Hogan

Premiers

1994-95

 P. Wearne

 M. Thorpe

 J.L. Langer

 R. Baker

 T. Hogan

1995-96

 P. Wearne

 L. Holder

 J.L. Langer

 R. Baker

 M. Garnaut

1996-97

 P. Wearne

 L. Holder

 D. Ramshaw

 J.L. Langer

 M. Nicholson

Premiers

1997-98

 P. Wearne

 J. Miller

 D. Ramshaw

 R. Baker

 M. Nicholson

1998-99

 P. Wearne

 P. Mountford

 T. Ramshaw

 D. Bandy

 K. Harvey

Premiers

1999-2000

 P. Wearne

 P. Mountford

 J.L. Langer

 K. Harvey

 B. Williams

2000-01

 P. Wearne

 P. Mountford

 J.L. Langer

 K. Harvey

 M. Nicholson

2001-02

 P. Wearne

 P. Mountford

 J.L. Langer

 B. Casson

 B. Casson

2002-03

 J.L. Hogg

 P. Mountford

 J.L. Langer

 C. Heron

 J. Coetzee

2003-04

 J.L. Hogg

 A. Hugo

 K. Harvey

 L. Davis

 D. Bandy

2004-05

 C. Bettles

 A. Hugo

 K. Harvey

 D. Bandy

 K. Harvey

2005-06

 L.J. Holder

 A.M. Putrino

 K. Harvey

 D. Bandy

 K. Harvey

Premiers

2006-07

 L.J. Holder - 
 J. Heron

 L. Thompson

 J.L. Langer

 C. Heron

 T. Hopes

Premiers

2007-08

 J. Heron

 L. Thompson

 J.L. Langer

 C. Heron

 J. Coetzee

Premiers

2008-09

 J. Heron

 L. Thompson

 C. Heron

 J. Coetzee

 D. McLauchlan

Premiers

2009-10

 J. Heron

 C. Leitch

 C. Heron

 M. Stoinis

 T. Hopes

2010-11

 J. Heron

 C. Leitch

 C. Heron

 M. Johnson

 A.J. Tye

2011-12

 R.J. Murdoch

 M. Smith & 
 K. Smith

 C. Heron

 M. Johnson

 T. Hopes

2012-13

 R.J. Murdoch

 K. Smith

 C. Heron

 M. Harris

 S. Branston

2013-14

 R.J. Murdoch

 K. Smith

 M. Dighton

 M. Harris

 S. Branston

2014-15

 R.J. Murdoch

 K. Smith

 W. Robinson

 J. Coetzee

 S. Branston

2015-16

 B. Carvalho

 K. Smith

 W. Robinson

 A. Del Borrello

 A.J. Tye

2016-17

 B. Carvalho

 K. Smith

 W. Robinson

 W. Robinson

 E. Barnard

 2017-18 B. Carvalho K. Smith A. Rule N. Maiolo 
 2018-19 B. Carvalho B. Havlin   
       

 K. Smith